Prečo je dôležitá pravidelnosť?

„Načasovanie jedál je rovnako dôležité ako ich zloženie“. Zrejme si sa s touto frázou už veľakrát stretla a tušíš, že pri udržiavaní fyzickej kondície zohráva veľkú úlohu. Na to, aby si svoje trávenie a metabolizmus udržala v optimálnom stave, je potrebná pravidelnosť a správne zloženie jedla v správnom čase. Keď vo svojom jedálničku nájdeš určitý rytmus, z ktorého sa časom stane pravidelná rutina, pomôže ti to nielen pri dosahovaní cieľov, ale aj pri udržovaní zdravia a hmotnosti. Pravidelnosť pomôže tvojim nervom, tráviacim šťavám, enzýmom či efektivite a je skutočne výborným pomocníkom pri kontrolovaní veľkosti porcií. Preto sa snaž jesť každý deň v približne rovnakom čase, zameriavať sa na potrebné živiny a nepreháňať to s veľkosťami porcií. Takto svoje telo naladíš do rovnováhy, ktorá ti zabezpečí zdravé trávenie a napredovanie v tvojich cieľoch.

TIP: Pozoruj svoje návyky a pokús sa niekoľko týždňov sledovať, čo tvojmu telu vyhovuje. Možno si doteraz nevedela, že ti nevyhovuje sýta ovsená kaša chvíľu po zobudení, a budeš sa cítiť lepšie, keď si ju so sebou zabalíš do práce a zješ neskôr. Preto sleduj, ako reaguješ na určité typy potravín ráno, na obed či večer a počúvaj svoje telo.

Ako si vybudovať správne stravovacie návyky?

Každá z nás je jedinečná a inak to nie je ani v stravovacích návykoch. Neexistuje presný harmonogram konzumácie jedál, ktorý by vyhovoval každej z nás, a preto je potrebné prispôsobiť ho svojim potrebám. Veľkosť určitých porcií závisí od toho, ako a kedy cvičíš, pracuješ, vstávaš a líhaš si do postele. Aj napriek tomu, že je to u každého človeka inak, existuje niekoľko zásad v zdravom dennom jedálničku, ktoré by si v rámci rovnováhy v organizme mala dodržiavať.

Tu je niekoľko z nich:

  • Jedz vtedy, keď si skutočne hladná.
  • Pri jedle sa zameriavaj na každé jedno sústo, prežúvaj pomaly a sleduj, kedy máš dosť.
  • Snaž sa jesť teplé a čerstvé jedlá.
  • Nejedz popri chôdzi či v dopravnom prostriedku.
  • Dbaj na to, aby si sa vyhla zbytočným „prázdnym“ kalóriám.
  • Kontroluj si príjem určitých živín – denne zjedz dostatok bielkovín, tukov, sacharidov, ale aj vitamínov a minerálov.

Pozor na kombinácie potravín

Pri zdravom stravovaní záleží na kombinovaní potravín nielen v určitých jedlách, ale aj pomedzi ne. Je dôležité vystavať pravidelný denný jedálniček tak, aby sa u teba zbytočne neobjavila plynatosť alebo iné žalúdočné problémy. Preto si dávaj pozor na kombináciu sladkých a studených, sladkých a slaných, či ovocných a tukových jedál. Príkladom sú napríklad zbožňované jablká, ktoré by si si mala dopriať výlučne pred obedom alebo hodinu pred večerou, keď je tvoj obed strávený. Potraviny ako jablko totižto prechádzajú tvojím tráviacim traktom veľmi rýchlo – a pokiaľ ich zješ krátko po sýtom a ťažkom jedle, ktoré ich krátke trávenie „pribrzdí“, objaví sa nevoľnosť. Takisto dbaj na to, aby si cez deň nekonzumovala len sladké alebo výlučne slané a trpké jedlá.

Zabudni na maškrtenie medzi jedlami

Keď sa ti podarí naplánovať svoje jedlo tak, aby si sa cítila vynikajúco a zároveň nemyslela len na nasledujúci chod, pomaly upustíš od zbytočného maškrtenia medzi jedlami. Avšak nikto nie je dokonalý a občas príde chuť na malú maškrtu či nápoj aj tebe. Neboj sa niekedy pohladiť svoje zmysly a zamaškrť si zdravo. Ak na chvíľu vybočíš zo svojho rytmu, príliš sa tým nezaoberaj a pri ďalšom jedle sa bez problémov vráť k rutine. Pokiaľ sa však chceš mlsaniu vyhnúť maximálne, dbaj na to, aby boli tvoje pravidelné jedlá dostatočne sýte a výživné. Ak si na raňajky dáš bielkoviny a nielen samotné ovocie, z ktorého hneď vyhladneš, ostaneš dlhšie sýta a vydržíš do obeda – čím umožníš tráveniu spracovať prvé jedlo dňa a nezaťažíš ho zbytočnými potravinami navyše.

X